<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=1231712687228501&ev=PageView&noscript=1"/>
Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Firycznego
Moje porady

Jaka ilość białka w diecie?

Trenuję 4 razy w tygodniu, trening siłowy 2h , jaką powinienem spożywać ilość białka na dzień? Zaznaczę, że teraz obcinam kalorie i nie chciałbym stracić za dużo masy mięśniowej.

Dzień dobry,
Według aktualnego stanu wiedzy, w celu maksymalizacji syntezy białek mięśniowych wśród osób wykonujących trening oporowy zaleca się:
1,4–2 g białka/kg masy ciała
1,6–2,4 g białka/kg masy ciała (redukcja).
Pozdrawiam

DHA, ciąża

Mam 26 lat, jestem w ciąży pierwszy trymestr, lekarz zalecił mi spożywanie DHA? Jaką dawkę mogę spożywać?

Dzień dobry,
najlepiej dopytać lekarza prowadzącego przy następnej wizycie jaką dawkę rekomenduje dla Pani, gdyż lekarz zna Pani historię badań, chorób, ryzyka.
Według rekomendacji IŻŻ, DHA czyli kwas dokozaheksaenowy – u kobiet ciężarnych (bez ryzyka przedwczesnego porodu), które nie spożywają wystarczającej ilości tłustych ryb (tj. 200–300 g na tydzień) powinny przyjmować 600 mg DHA dziennie, już od pierwszego miesiąca ciąży.
Zapewnienie prawidłowej zawartości w diecie i dostępności DHA dla organizmu podczas ciąży może wpłynąć na czas
trwania ciąży, masę płodu, jego rozwój psychomotoryczny, ostrość widzenia oraz obniżenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.
DHA jest najlepiej poznanym i przebadanym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym.
W badaniach nie wykazano żadnych skutków ubocznych dla kobiety ciężarnej i płodu nawet przy spożywanych dawek rzędu 1000mg DHA dziennie i wyższych więc nie ma się czego obawiać stosując suplementacje w podanych wyżej przez IŻŻ zaleceń.
Ze względu na udowodniony wpływ DHA na rozwój dziecka, już od pierwszych dni po urodzeniu kobieta karmiąca powinna kontynuować suplementację DHA, aby zapewnić prawidłową jego ilość w mleku.
Przed zakupieniem suplementu należy zwrócić uwagę na źródło DHA by było wysokiej jakości, bez zanieczyszczeń metalami ciężkimi, dioksynami oraz PCB, które mogą być szkodliwe dla płodu.
Pozdrawiam

POKAŻ