Zwana inaczej Rubus idaeus L., owoce malin stanowią przede wszystkim bogate źródło związków o właściwościach przeciwutleniających głównie polifenole: kwasy fenolowe (kwas elagowy), flawonoidy wraz z antocyjanami, witaminy – A, C oraz tokoferole, karotenoidy, kwasy organiczne, selen i wiele innych. Są również bogatym źródłem witamin (PP, B1, B2, B3) makro– i mikroelementów, w tym potasu, wapnia, magnezu, cynku, miedzi, manganu i żelaza, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób.
Wysokie stężenia antocyjanów i elagotanin w nich , wiąże się z wysoką aktywnością biologiczną i farmakologiczną owoców Rubus idaeus L., która obejmuje: działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwnowotworowe.
Zawarty w malinie kwas elagowy posiada właściwości przeciwwirusowe, o czym warto pamiętać, stosując przetwory z malin w leczeniu przeziębień.
Oprócz wyżej wymienionych składników maliny zawierają dużą ilość błonnika (7%), pektyn i substancji śluzowych, co wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego.

Specyficzny smak i zapach owoców uzależniony jest od 70 związków aromatycznych, których głównym składnikiem jest keton malinowy (C10H12O2).
Związek ten przyspiesza metabolizm, redukuje akumulację tkanki tłuszczowej, zabezpiecza przed wzrostem wagi, wywołanej dietą bogatą w tłuszcze i cukry. Najwyższe stężenie tego związku stwierdzono w owocach roślin dziko rosnących .

Więc korzystajmy z właściwości malin puki są dostępne, róbmy z nich dżemy soki i mrożonki.

Piotr Pabis FITDIETETYK